Slovensky / Česky

Sladkosti pre deti? Áno, prečo nie.

Je tu ale jedna zásadná vec. To, ako často ich budú jesť a z čoho budú pozostávať. Všetky recepty v našej knihe Zdravé Domáce Sladkosti sú zostavené tak, aby nepoškodzovali detské zdravie a zároveň, aby chutili.

Ocitli sme sa v dobe neuveriteľnej hojnosti. Máme k dispozícii obrovské množstvo produktov, medzi ktoré patria samozrejme aj sladké maškrty. Napríklad aj maškrty v podobe perníkov, medovníkov, rôznych tvarov a farieb. Aj napriek tomu, že je pre nás a naše deti úplne postačujúce prijímať sacharidy z ovocia, zeleniny a obilnín, asi každý z nás si pochutí aj na niečom inom.

Bohužiaľ, čo sa týka bežne dostupných pochutín a sladkostí v obchodoch, svojim zložením sú veľakrát pre deti nevyhovujúce a dokonca zdraviu škodlivé. Všimnite si zloženie akéhokoľvek výrobku – keksíku, čokoládky, lízanky, cukríkov – v každom nájdete na 1. mieste (to znamená, že toho je tam najviac): cukor, fruktóza, pšeničná múka, glukóza alebo glukózový sirup.

Ako sa tieto zložky správajú v našom tele?

Premieňajú sa na glukózu – palivo, ktoré sa dostane zo žalúdka do krvi, kde ho svaly použijú – je to ENERGIA PRE TELO. A tu nastáva problém: ak sa toto palivo dostáva do krvi veľmi rýchlo a je ho príliš veľa (papanie veľkého množstva a zle zvolených jednoduchých cukrov – sacharidov), organizmus sa začína brániť, pretože mnoho paliva naraz ho môže poškodiť. Naše telo je však veľmi inteligentné. Aby sa nížilo množstvo cukru v krvi, organizmus použije hormón inzulín. Ten ho „uprace“ do zásob (ak ho nespotrebujeme výdajom energie).

No a aké sú to zásoby?

Áno, tušíte správne – tukové zásoby. To sú presne tie vankúšiky, ktoré mať nechceme, ale čo je NAJPODSTATNEJŠIE, že vankúšiky sú len akousi záchranou pred neželaným zlyhaním jednotlivých orgánov. Vo všeobecnosti ak sa neprestaneme napchávať zbytočnosťami s obsahom cukru hrozí nám prevaha týchto ochorení: cukrovka, srdcovocievne choroby, nádorové ochorenia, hypertenzia, ochorenia pečene, žlčníka a žlčových ciest, autoimunitné ochorenia, neurologické ochorenia, zničené zuby a depresie.

U detí sa čoraz častejšie vyskytuje takzvaná „hyperaktivita“ či psychické problémy. Môj osobný postoj k týmto ťažkostiam je taký, že vzhľadom na stravu – čiže nadbytok príjmu jednoduchých cukrov (sladkosti, sladené nápoje, pochutiny počas celého dňa) a nezáujem a stres zo strany rodičov, toto je len prirodzená reakcia. Každý z nás si pochutí na maškrtách, ale čo sa týka detí niekedy sú vplyvom okolia a reklám neovládateľné :D. A tak sme v knihe pripravili recepty na sladkosti, po ktorých naše deti tak túžia. Ale s jedným a veľmi podstatným rozdielom. Dbali sme na to, aby suroviny boli plné vitamínov a minerálov. Zloženie každej maškrty je z hľadiska výživy hodnotné a zdraviu prospešné.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů